0000000000000000000000000000000000000000000000 تعریف فناوری اطلاعات و ارتباطات – پیوست فرهنگی
چهارشنبه , ۱۴ خرداد ۱۳۹۹
قالب وردپرس پوسته وردپرس قالب فروشگاهی وردپس

تعریف فناوری اطلاعات و ارتباطات

تعریف پیوست فرهنگی و شاخص های فرهنگیفناوری (Technology): رشته کاربردی شده ای از علم بوسیله بیان ابزار، روش ها و مفاهیم موجود در یک حوزه علمی می باشد.

اطلاعات (Information): داده هایی که مرتب شده و به فرمی قابل استفاده برای دستیابی به اهداف مشخص و یا جهت کاهش ناآگاهی و عدم اطمینان و یا برای کم کردن جنبه ها و قسمتهای نامعلوم در یک تصمیم گیری مورد استفاده قرار می گیرد.

فناوری اطلاعات (Information Technology): فناوری اطلاعات به مجموعه فناوری های مبتنی بر دیجیتال که درتولید، تبادل، ذخیره سازی، پردازش، انتشار و نمایش داده ها واطلاعات بکار گرفته می شود، اطلاق می گردد.

فناوری اطلاعات و ارتباطات (فاوا):

(Information & Communication Technology)

ICT یا همان فناوری اطلاعات و ارتباطات اشاره به فناوری است که دسترسی به اطلاعات از طریق ارتباطات از راه دور را امکان پذیر می‌سازد. فناوری یکی از لوازم زندگی انسان شده است. عبارت ICT یا به عبارتی فناوری اطلاعات و ارتباطات، Information & Communication Technology، شامل اینترنت، شبکه‌های بی‌سیم‌ -وایرلس، تلفن‌های همراه و سایر رسانه‌های ارتباطی است. در حقیقت، فناوری اطلاعات و ارتباطات با کابل‌کشی و یا سیستم پیوند و بی‌سیم به همگرایی با شبکه‌های صوتی و تصویری و شبکه‌های تلفن با شبکه‌های کامپیوتری می‌پردازد.

فناوری اطلاعات وارتباطات ( ICT ) عبارتی است که شامل همه وسایل ارتباطی و کاربرد های آن ها می شود؛ مانند رادیو، تلویزیون، تلفن همراه، رایانه، نرم افزار و سخت افزار، شبکه، سامانه های ماهواره ای و… . همین طور خدمات گوناگونی که با آن ها در ارتباطند؛ همچون ویدئو کنفرانس و آموزش از راه دور. از این عبارت معمولا به همراه کاربردش در حوزه ای خاص استفاده می شود؛ مثل فناوری اطلاعات وارتباطات در آموزش، سلامت یا کتابخانه ها.

مشخص ترین عاملی که جهان از طریق آن به طور پیوسته تغییر را تجربه می کند، تکنولوژی می باشد. برحسب نظر آنیاکوها(Anyakoha)، تکنولوژی اطلاعات به معنای استفاده از ابزار ساخته دست بشر است که برای جمع آوری، تولید، ارتباطات، ضبط، مدیریت مجدد و استخراج اطلاعات به کار می رود.

هر چند به نظر می رسد مفهوم فناوری اطلاعات ، و فناوری اطلاعات و ارتباطات (فاوا) روشن باشد اما در واقع چنین نیست . تعاریف مختلفی از فناوری اطلاعات توسط افراد مختلف ارائه شده است . از جمله می توان به تعاریف زیر اشاره نمود:

مطالعه ،‌ طراحی ،  توسعه و مدیریت کلیه نرم افزارها و سخت افزارهایی که در یک شبکه و یک محیط ارتباطی با هم کار می کنند.

منظور از فناوری اطلاعات همه شکل های فناوری است که به وسیله آنها عملیات دستیابی ، ذخیره سازی و مبادله اطلاعات  به شکل های گوناگون مثل متن ، تصویر ، صدا و نمایش چند رسانه ای انجام می شود .  فناوری اطلاعات دانشی است که به بررسی ویژگی ها و چگونگی اطلاعات نیروهای حاکم بر جریان اطلاعات و ابزار آماده سازی آنها برای به حداکثر رساندن دستیابی به اطلاعات و قابل استفاده کردن آن می پردازد . آماده سازی اطلاعات شامل تفکیک اطلاعات دقیق ، علمی و مستند ، جمع آوری، سازمان دهی ، ذخیره ، بازیابی ، تفسیر ، اشاعه و استفاده از آن می شود.

اصطلاح فناوری اطلاعات برای توصیف فناوریهایی به کار می رود که ما را در ضبط ، ذخیره سازی ، پرادزش ، بازیابی ، انتقال و دریافت اطلاعات یاری می کند . این اصطلاح ، فناوری هایی مانند رایانه ، انتقال از طریق دورنگار ، ارتباط از راه دور ، تلفن ، ماشین حساب ، چاپ و حکاکی را نیز در بر می گیرد.

فناوری اطلاعات به مجموعه به هم پیوسته ای از روشها ، سخت افزارها ، نرم افزارها ، و تجهیزات ارتباطی که اطلاعاتی را  در اشکال گوناگون ( صدا ، تصویر و متن ) جمع آوری ، ذخیره سازی ، بازیابی ، پردازش ، انتقال و یا عرضه می کند ، اتلاق می شود ( دبیرخانه شورای عالی انفورماتیک ، ۱۳۷۸ ) .

فناوری اطلاعات متشکل از سخت افزار ، نرم افزار ، نیروی انسانی ، اطلاعات ، مدیریت ،  تولید و نگهداری است که در ارتباط متقابل با یکدیگرند و فضایی مملو از اطلاعات ذخیره شده به صورت نظامدار و با قابلیت دسترسی آسان پدید می آورند . این فضا در خدمت نیازهای اقتصادی ، اجتماعی و فرهنگی جامعه قرار می گیرد و سبب بهره وری و افزایش کیفیت  و محصولات سازمانهای متبوع می شود (اسکاپ ESCAP) .

فناوری اطلاعات ، نقطه همگرایی الکترونیک ، پردازش داده ها و ارتباطات دور که شامل تعدادی رایانه قوی ، فناوریهای ارتباطی و همچنین نرم افزار است ، که نیاز به آن بر اثر سه عامل ایجاد می شود. اول آنکه فناوری اطلاعات  خود صنعتی راهبردی (استراتژیک) و بسیار سود آور در جهان است . دوم آنکه فناوری کلیدی است و در همه صنایع و خدمات کاربرد دارد . سوم آنکه  زیر بنای اساسی است که به همه مؤسسات و واحدهای اقتصادی امکان می دهد تا در استفاده از دانش بشری و انتقال آن سهیم شوند ؛ سبب کاهش هزینه ها می شود و در نتیجه به افزایش بهره وری و کیفیت محصول می انجامد ( سازمان راهبرد های فناوری اطلاعات آمریکا NSIT )

تامپسون،  اندکی پیش از تحولات گسترده متأثر از فناوری های نوین، در توصیف رسانه نوین این ابعاد را برشمرده است:

  • رسانه نوین، مانند دیجیتالی کردن و ابزارها بیشتر با موضوعها سروکار دارد.

  • رسانه نوین به مثابه فناوری رایانه ای، به منزله سکوی انتشار مورد استفاده قرار گرفته است.

  • رسانه نوین به مثابه داده دیجیتالی، توسط نرم افزار کنترل می شود. در این تعبیر، رسانه نوین به داده های دیجیتالی که می تواند توسط نرم افزار دستکاری و مدیریت شود، تنزل میابد.

  • رسانه نوین به مثابه آمیزه های بین قواعد فرهنگی موجود و قواعد نرم افزاری است. رسانه نوین می تواند به مثابه آمیزه های بین قواعد فرهنگی گذشته برای ارائه داده ها، دسترسی، و تغییر به شکل قواعد و داده های نوین تلقی شود(تبدیل داده های فرهنگی گذشته به قالب های نوین)

  • رسانه نوین به مثابه پدیده های زیبایی شناختی است که دوره قبلی هر رسانه مدرن را به فناوری ارتباطی پیوند می دهد. ایجاد همبستگی بین تاریخ فناوری و تاریخ اقتصادی، سیاسی و اجتماعی، از طریق تحلیلی جامع امری گریزناپذیر است. پدیده های زیبایی شناختی در قالب استعاره های ایدئولوژیکی بازتولید می شوند.

  • رسانه نوین به مثابه اجرای سریعتر الگوریتم هایی که در گذشته به صورت دستی، یا به واسطه فناوری های دیگر اجرا می شدند. سرعت پردازش رایانه ها امکان تولید قالبهای نوین هنر رسانه هایی مانند چندرسانه ای تعاملی و بازیهای رایانه ای را فراهم کرده است.

  •  رسانه نوین به مثابه به رمز در آوردن سبک پیشرو نوگرا؛ و رسانه نوین به مثابه چندرسانه ای. پیشرو بودن رسانه نوین، شیوه نوینی از دسترسی و مدیریت اطلاعات است، مانند ابررسانه، پایگاه های اطلاعاتی، و موتورهای کاوش

مطلب پیشنهادی

مقالات

درنگ و درایتی پیرامون تحلیل جامعه شناختی و تبیین مفهومی پیوست فرهنگی

عنوان مقاله: درنگ و درایتی پیرامون تحلیل جامعه شناختی و تبیین مفهومی پیوست فرهنگی نویسنده: …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

قالب وردپرس پوسته وردپرس قالب فروشگاهی وردپس