000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000 توسعه اگر در منظومه فرهنگی قرار نگیرد قطعا نوعی افسردگی به همراه خواهد داشت. – پیوست فرهنگی
چهارشنبه , ۸ بهمن ۱۳۹۹
قالب وردپرس پوسته وردپرس قالب فروشگاهی وردپس

توسعه اگر در منظومه فرهنگی قرار نگیرد قطعا نوعی افسردگی به همراه خواهد داشت.

آیت الله صفایی بوشهریامام جمعه بوشهر: تعبیر پیوست فرهنگی به معنای این نیست که یک برنامه توسعه و پیشرفت به‌عنوان اصل نوشته شود و سپس یک پیوست فرهنگی ضمیمه آن شود بلکه پیوست فرهنگی متن و اساس توسعه و پیشرفت است.

آیت‌الله غلامعلی صفایی بوشهری روز ۲۹ اردیبهشت ماه ۹۵ در کارگاه پیوست نگاری فرهنگی ویژه بسیج اساتید در دانشگاه فرهنگیان بوشهر، بابیان اینکه نیاز به مقوله فرهنگی در توسعه و پیشرفت همواره یکی از سؤالات و دغدغه‌های تئوریسین‌ها بوده است، اظهار داشت: در این زمینه دو نظریه مطرح بوده که یکی اینکه توسعه و پیشرفت در منظومه خود تنها نیازمند آیتم‌ها و شاخصه‌های امور صنعتی و اگر بخواهد فوق‌العاده توسعه پیدا کند، امور اجتماعی است.

وی بیان کرد: دومین نظریه این است که توسعه باید در بستر فرهنگ باشد و اگر توسعه منهای فرهنگ باشد قطعاً این توسعه تبدیل به ایستایی سپس میرایی خواهد شد.

صفایی بوشهری ادامه داد: اندیشمندان جهانی در شرایط کنونی با عقلانیت استقرایی به این نتیجه رسیده‌اند که اساسا توسعه و پیشرفت بدون نگاه فرهنگی مقدور نیست.

نماینده ولی‌فقیه در استان بوشهر گفت: در آغاز مشروطه در ایران این نگاه وجود داشت که ما باید تماماً غربی شویم و توسعه و پیشرفت بدون فرهنگ باشد این خود یک فرهنگ است که منجر به استبداد شد.

صفایی بوشهری بابیان اینکه هم‌اینک در غرب در عرصه توسعه و پیشرفت دچار یک بحران شده‌اند، بیان کرد: در غرب در تمامی شاخصه‌های توسعه به رشد فوق روز رسیده‌اند اما می‌بینند که آن شاخصه و علم در خدمت اموری قرار گرفته که بنیان‌های خانواده و نظام اجتماعی را از بین می‌برد.

وی گفت: به همین خاطر جهان غرب به این نتیجه رسیده‌اند که در شرایط کنونی که باید توسعه و پیشرفت در یک قالب فرهنگی باشد.

نماینده ولی‌فقیه در استان و امام‌جمعه بوشهر در بخش دیگری از بیانات خود با اشاره به نگاه اسلامی به پیوست فرهنگی در عرصه توسعه و پیشرفت، اظهار داشت: از دیدگاه اسلام هر پروژه به‌صورت کلی یا جزیی، باید مبدأ طراحی دینی داشته باشد، در بستر دینی اجرا شود و مقصد دینی داشته باشد.

وی توسعه و پیشرفت بدون فرهنگ دینی را به معنای بی حیاتی پدیده دانسته و بیان داشت: پیوست نگاری فرهنگی مایه حیات الهی تمامی پدیده‌ها می‌شود.

صفایی بوشهری بابیان اینکه پیوست فرهنگی یعنی ضمانت جهت توسعه و پیشرفت جامع علم و فنآوری‌ها، افزود: اگر پیوست فرهنگی نباشد تمام توسعه و پیشرفت به سمت تحقیر انسان، جدایی انسان از راستای عبودیت الهی و کرامت انسانی گام برمی‌دارد.

نماینده ولی‌فقیه در استان بوشهر با بیان اینکه تمامی برنامه‌هایی که خداوند در قرآن ارائه می‌کند دارای یک نگاه فرهنگی است، تصریح کرد: تعبیر پیوست فرهنگی به معنای این نیست که یک برنامه توسعه و پیشرفت به‌عنوان اصل نوشته شود و سپس یک پیوست فرهنگی ضمیمه آن شود بلکه پیوست فرهنگی متن و اساس توسعه و پیشرفت است.

وی با بیان اینکه تلاش‌های واقعاً جدی در این زمینه صورت گرفته اما متأسفانه تاکنون معنای پیوست فرهنگی در ایران محرز نشده، افزود: علت آن این است یا این نگاه نهادینه نشده یا ایمان به آن نبوده یا آثار مخرب عدم وجود پیوست فرهنگی درک نشده است.

صفایی بوشهری ادامه داد: شورای عالی انقلاب فرهنگی حتی در این زمینه ابلاغیه داشته اما متأسفانه در مراکز مهم فرهنگی کشور نگاهی به این امر نشده است.

نماینده ولی‌فقیه در استان و امام‌جمعه بوشهر اضافه کرد: اگر نگاه و پیوست فرهنگی و برنامه‌ریزی، مدیریت و نظارت با نگاه فرهنگی در جامعه وجود داشت و دانش‌بنیان در این امور ورود پیدا می‌شد هم‌اکنون بسیاری از معضلات اجتماعی و حتی اقتصادی و صنعتی را نداشتیم.

وی علت پسرفت و توقف شوروی در عرصه صنعت را دچار شدن به افسردگی صنعتی دانسته و اظهار داشت: توسعه و پیشرفت اگر در منظومه فرهنگی قرار نگیرد قطعاً توسعه دچار نوعی افسردگی خواهد شد.

صفایی بوشهری بابیان اینکه مقام معظم رهبری سال‌هاست که مقوله پیوست نگاری فرهنگی و مهندسی فرهنگی را مطرح کرده‌اند، خاطرنشان کرد: اگر پیوست نگاری فرهنگی نباشد قطعاً توسعه و پیشرفت دچار بحران می‌شود کما اینکه هم اینک مشاهده می‌کنیم.

نماینده ولی‌فقیه در استان و امام‌جمعه بوشهر بیان داشت: اگر در تمامی زمینه‌ها پیوست نگاری فرهنگی وجود باشد اختلاس، رشوه، تخریب، توطئه و فتنه وجود نخواهد داشت و بستر توسعه و پیشرفت در مسیر تکریم مردم قرار خواهد گرفت.

وی توسعه بدون پیوست فرهنگی را معنای ماشینیزم و یک ارتباط خشک دانست و افزود: نبود پیوست فرهنگی تمام شاخصه‌های توسعه را به هم می‌زند.

صفایی بوشهری اظهار داشت: نگارش نقشه جامع فرهنگی کشور و پیوست نگاری فرهنگی برای تمامی پروژه‌های در آستانه اجرا و حتی پروژه‌هایی که تا ۵۰ سال آینده نیاز داریم، باید هم‌اکنون نوشته شود.

نماینده ولی‌فقیه در استان بوشهر بیان کرد: مقام معظم رهبری بارها در رابطه با پیوست نگاری فرهنگی تأکید کرده‌اند اما متأسفانه مسئولان ما خیلی با این فکر فاصله دارند.

وی در بخش دیگر از بیانات خود اظهار داشت: پیوست فرهنگی تنها مختص صنعت نیست و حتی خانواده‌ها نیز باید دارای نگاه و پیوست فرهنگی باشند.

صفایی بوشهری بیان داشت: انسان یک پدیده کوچک است که منشأ تمامی تحولات اجتماعی و جهانی است و ضروری که این پدیده دارای نگاه فرهنگی در خانواده باشد.

نماینده ولی‌فقیه در استان و امام‌جمعه بوشهر در ادامه با اشاره به حدیثی از امیرالمؤمنان حضرت علی(ع)، افزود: جامعه‌ای که پیوست فرهنگی نداشته باشد به سمت شعار «دیگران برای من، من برای خودم» می‌رود، در حالی که امام علی (ع) دقیقاً مقابل آن را می‌گویند: «تو برای دیگران و دیگران برای تو»

وی یکی از علت‌های اجرایی نشدن پیوست فرهنگی در کشور را عدم ایمان و دانش عنوان نموده و ادامه داد: متأسفانه مسئولان ما دانش این کار را ندارند و اگر هم داشته باشند ایمان به این کار ندارند.

صفایی بوشهری بابیان اینکه علت توقف توسعه در کشور به خاطر نداشتن پیوست فرهنگی است، گفت: اگر جامعه‌ای مدیریت، طراحی، برنامه‌ریزی، نظارت و بازتولید آن در کهکشان و منظومه فرهنگی نباشد قطعاً دچار انحراف خواهد شد.

نماینده ولی‌فقیه در استان بوشهر گفت:  اگر جامعه ما می‌خواهد نجات پیدا کند و در تمامی عرصه‌ها رشد و کمال پیدا کند باید پیوست فرهنگی داشته باشد.

وی در پایان با بیان اینکه استان بوشهر از سال ۹۰ به‌طور جدی در این زمینه ورود و برنامه‌ریزی کرده است، افزود: در استان بوشهر به خاطر سابقه، تجربه و دانشی که در رابطه با پیوست نگاری فرهنگی وجود دارد، جلسه کلان پیوست نگاری فرهنگی ایران در بهمن‌ماه سال جاری در استان برگزار خواهد شد و این‌یک فرصت برای استان بوشهر است.

منبع: خبرگزاری فارس

مطلب پیشنهادی

پیوست فرهنگی استان خراسان رضوی

در ساخت «زائر شهر» پیوست فرهنگی را فراموش نکنیم.

با توجه به ظرفیت بالای فرهنگی عنصری همچون «زیارت» و امکاناتی که آستان قدس رضوی برای …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

قالب وردپرس پوسته وردپرس قالب فروشگاهی وردپس