0000000000000000000000000000000000000000000000 در ساخت «زائر شهر» پیوست فرهنگی را فراموش نکنیم. – پیوست فرهنگی
چهارشنبه , ۱۴ خرداد ۱۳۹۹
قالب وردپرس پوسته وردپرس قالب فروشگاهی وردپس

در ساخت «زائر شهر» پیوست فرهنگی را فراموش نکنیم.

پیوست فرهنگی استان خراسان رضویبا توجه به ظرفیت بالای فرهنگی عنصری همچون «زیارت» و امکاناتی که آستان قدس رضوی برای عملیاتی سازی هرچه بهتر این مفهوم دراختیار دارد لازم است پیش از هر اقدامی، پیوست فرهنگی زائر شهر با نگاهی بلندمدت و عمیق تدوین شود.

«زائر شهر» طرح کلانی است که این بار آستان قدس رضوی را به عنوان اصلی ترین متولی زیارت د رمشهد مقدس پای کار خود می بیند. طرحی که علاوه بر ویژگی ارزان بودن، تمام امکانات رفاهی مورد نیاز زائران را نیز در خود  خواهد داشت. کلنگ زنی فاز یک این مجتمع چند منظوره پنج شنبه گذشته  با حضور تولیت آستان قدس رضوی، استاندار خراسان و جمعی از مدیران شهری  برگزار شد.

«زائر شهر» آستان قدس رضوی در سه فاز و برای اسکان ۲۰ هزار نفر در زمینی به وسعت ۳۵ هکتار در ورودی مشهد از سمت بزرگراه باغچه احداث می شود که در مرحله نخست عملیات اجرایی در ۱۰ هکتار برای ایجاد فضای اسکان چهار هزار و ۵۰۰ نفر آغاز شد.

پیوست فرهنگی را فراموش نکنیم!

اگرچه آستان قدس رضوی با تکیه بر مشارکت های مردمی، در سال های گذشته اقدامات قابل توجهی برای رفاه زائران انجام داده است امّا این فرایند با توجه به گستردگی جغرافیای حضور زائران و نیازهای متفاوت آن ها، نوعی پراکندگی را به ذهن متبادر می سازد. تمرکز این خدمات رسانی، در مجتمعی واحد و با مدیریت یکپارچه می تواند کار آمدی آن را افزایش دهد. اگرچه این طرح هنوز در مراحل ابتدایی ساخت خود قراردارد و نمی توان ارزیابی درستی از آن داشت اما اگر بر آنچه از زبان متولیان آن به عنوان ویژگی های زائرشهر گفته شده تکیه کنیم می توان تا حد زیادی به سهولت زیارت و افزایش ماندگار زائران همراه با رفاه آنان امیدوار بود. این نکته ای است که به ویژه در ایام پیک حضور زائران نمود بیشتری دارد.

در این بین و با توجه به ظرفیت بالای فرهنگی عنصری همچون «زیارت» و  امکاناتی که آستان قدس رضوی برای تبیین و عملیاتی سازی هر چه بهتر این مفهوم در اختیار دارد لازم است که پیش از هر اقدامی، پیوست فرهنگی زائرشهر نیز با نگاهی بلند مدت و عمیق تدوین شود. قرار است این مجتع تا حد امکان تمام نیازهای زائران را پوشش داده و آنها را از مراجعه به هسته شلوغ مرکزی شهر جز برای زیارت  بی نیاز سازد. در نتیجه می بایست بسترهای فرهنگی یک شهر نیز در کنار زیرساخت های فیزیکی در نظر گرفته شود. حضور مستقیم آستان قدس رضوی در چنین پروژه های چه از نظر بازیابی نقش معنوی و متولیانه آن نسبت به زائران حرم رضوی  و چه از بعد افزایش ماندگاری آنها تاثیر مثبتی خواهد داشت. حال باید دید که این کلنگ بر زمین خورده  چگونه بنایی ماندگار برای  تحقق این هدف بزرگ ایجاد خواهد کرد.

منبع: رصد

مطلب پیشنهادی

حسن بنیانیان

عدم بررسی پیامدهای فرهنگی هر کاری، عامل ولنگاری فرهنگی است.

رئیس کمیسیون فرهنگی شورای عالی انقلاب فرهنگی: به کارگیری مدیران غیرفرهنگی در حوزه فرهنگ باعث …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

قالب وردپرس پوسته وردپرس قالب فروشگاهی وردپس