000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000 فاوا در آمریکا – پیوست فرهنگی
دوشنبه , ۶ بهمن ۱۳۹۹
قالب وردپرس پوسته وردپرس قالب فروشگاهی وردپس

فاوا در آمریکا

پرچم آمریکا
پرچم آمریکا

تاریخچه فناوری اطلاعات و ارتباطات در آمریکا:

اولین کامپیوتر‌هاحدودا درسال ۱۹۵۰ در دسترس سازمان‌ها و مراکز دولتی قرار گرفت و اولین کاربرد آن در انتخابات ریاست جمهور امریکا بود. این ایده، توسط پایگاه‌ها‌ى اطلاعاتى متمرکز اطلاعات آمریکا در سال ۱۹۵۱ بود. سال ۱۹۶۰ حضور کامپیوتر‌های بزرگ با مفهوم انفورماتیک یا داده پردازی شکل گرفت وکاربرد آن درحوزه مدیریت اطلاعات طرفداران بیشترى پیدا کرد. ایده استفاده از سیستم‌ها‌ى هوشمند و کمک به تصمیم گیرها درسالهاى ۱۹۷۰ تا ۱۹۸۰ شکل گسترده‌تری  به خود گرفت تا اینکه ایده اصلى اتوماسیون ادارى وسیستم‌ها‌ى بدون کاغذ امروزی را تقویت کرد.کشورهاى دیگری چون ژاپن، آلمان، انگلستان و… نیز کاربردهاى کامپیوتر درزمینه خدمات بانکدارى، هتلدارى، مدیریت پروژه‌ها‌ و… را رشد و بسط دادند.

با توسعه و رشد روزافزون شبکه‌ها‌ى کامپیوترى، قدرت ارسال اطلاعات تصویری علاوه برصدا ازطریق شبکه‌ها‌ى مخابراتى دردهه  ۱۹۸۰  رو به فزونى گذاشت. سپس با پیوند تاریخى قدرت محاسباتى کامپیوتری وامکان ارسال اطلاعات، فناوری اطلاعات متولد شد. فناوری  اطلاعات مجموعه ابزارها و روش‌های لازم برای تولید، پردازش، نگهداری، توزیع و حذف یا پاک کردن سیستم‌های مبنی بر اطلاعات به معنی فراگیر آن که شامل متن، صوت و تصویر می‌شود. ادغام شبکه‌های صوتی و تصویری در ساختار‌های بزرگ اقتصادی، تجاری و علمی، مدیریت سازمان با سیستم شبکه‌های کامپیوتری همه و همه با استفاده از کابل کشی یک سیستم واحد و یکپارچه این فناوری صورت می‌گیرد.

ضعف این سرویس ها وکاربردها در نبود سیستم های قوی ارتباطی بیشتر مشخص شد زیرا باوجود تلفن وتلگراف امکان انتقال اطلاعات با حجم بالا امکان پذیر نبود وقدرت سیستم های محاسباتی وکاربردهای انفورماتیک آن تنها درحوزه های محدود قابل استفاده بود. بارشد روزافزون شبکه های کامپیوتری وقدرت ارسال اطلاعات علاوه برصدا، ازطریق شبکه های مخابراتی دردهه ۱۹۸۰ گستره کاربردهای انفورماتیک ازطریق شبکه رو به فزونی گذاشت . سپس با پیوند تاریخی قدرت محاسباتی کامپیوترها وامکان ارسال اطلاعات ، فن آوری اطلاعات (IT) متولد شد. بطورکلی به مجموعه تکنیکهاو ابزارها وعلومی اطلاق میشود که درانجام فعالیتهای جمع آوری، ذخیره، بازیابی، پردازش و… توزیع انواع اطلاعات (تصویر، داده، صدا و…) درهرسطحی ازکیفیت وکمیت مشارکت دارند.

کمپانی های مهم فناوری اطلاعات و ارتباطات در آمریکا:

    AirTouch

    All American Direct

    American Cable and Radio Corporation

    AT&T Communications

    Atlantic and Pacific Telegraph Company

    AT&T Broadband

    Automatic Electric

    Bell System

    Bell Telephone Company

    Bresnan Communications

    C-COR

    Centel

    Cobridge Communications

    Comm South Companies

C cont.

    Commercial Cable Company

    Commercial Pacific Cable Company

    Corporation for Research and Educational Networking

    International Bell Telephone Company

    ITT Corporation

    Kellogg Switchboard & Supply Company

    Knology

    Leich Electric

    Lucent

    MCI Communications

    Montana Power Company

    Northern New England Spinco

    NorthPoint Communications

    Paragon Cable

  P cont.

    Powertel (United States)

    Satellite Business Systems

    Stromberg-Carlson

    Tele-Communications Inc.

    Theodore Gary & Company

    Trillium Digital Systems

    UA-Columbia Cablevision

    United States Satellite Broadcasting

    United Wireless Telegraph Company

    US Cable

    US West

    Vanguard Cellular

    Western Electric

آماری از وضعیت فناوری ها در امریکا در مقایسه با سوئد

بر اساس آخرین گزارش رسمی London Business School در سال ۲۰۰۸ میلادی، سوئد گوی سبقت را از آمریکا در زمینه پیشرفتهای فناوری اطلاعات (IT) ربوده است و هم اکنون با پشت سرگذاشتن آمریکا و نروژ در جایگاه نخست دنیا قرار دارد. پیشرفتهای چشمگیر سوئدی ها در زمینه فناوری اطلاعات از اواخر سال ۱۹۹۰ میلادی اوج گرفت بطوری که بیش از ۸۰ درصد خانه ها و مجتمع های مسکونی از خدمات اینترنتی و رایانه های شخصی با پهنای باند و سرعت بسیار بالا برخوردار شدند. سوئدی ها با برخورداری از شبکه تلفن همراه ۳G بعنوان نخستین مردمانی بودند که از این فناوری قدرتمند در اروپا استفاده نمودند.شبکه ۳G یا استاندارد نسل سوم تلفنهای همراه شامل خدمات اینترنت بدون سیم (وایرلس) با سرعت بالا می شود که فناوری WiMAX نیز جزو این سیستم محسوب می شود.ژاپنی ها بنیانگذار این فناوری پیشرفته در دنیا در سال ۲۰۰۱ میلادی بودند.

بر پایه جدید ترین اطلاعات به دست آمده از مطالعات اخیر کارشناسان اتحادیه اروپا، دولت سوئد موفق شد با ارائه خطوط پهن باند و اینترنت پر سرعت، مقام نخست بیشترین استفاده کننده از اینترنت در اروپا را به خود اختصاص دهد. آمار ها نشان می دهد هم اکنون بیش از ۸۲ درصد مردم سوئد از اینترنت استفاده می کنند و این در حالی است که کشور های دانمارک و فنلاند به ترتیب با ۷۶ و ۷۰ درصد استفاده از اینترنت، در رتبه دوم و سوم این لیست جای گرفته اند.گزارشات منتشر شده حاکیست ۲ کشور لیتوانی و پرتغال با ۲۹ درصد، لهستان با ۲۸ درصد و یونان با ۲۰ درصد نفوذ اینترنت در بین مردم، کمترین میزان استفاده از اینترنت در اروپا را از آن خود کرده اند. براساس گزارش اخیر دیگری که توسط شبکه های زیمنس و نوکیا بر روی ۵۰ کشور دنیا صورت گرفته است، کشورها به دو دسته Resource-driven و Innovation-driven تقسیم شده اند که کشور مالزی با امتیاز ۷٫۱۴ در صدر فهرست کشورهای پیشرفته در زمینه فناوری اطلاعات با گرایش منبع گراست و پس از آن کشورهای آفریقای جنوبی و شیلی قرار دارند و کشورهای سوئد با امتیاز ۷٫۹۵،آمریکا با ۷٫۷۷ و نروژ با ۷٫۷۴ به ترتیب در بالای فهرست کشورهای پیشرفته دنیا در زمینه فناوری اطلاعات با گرایش نوآوری و خلاقیتهای ذهنی Innovation-driven قرار گرفته اند.

با این همه، این گزارش نافی وسعت و گستردگی بازار و صنعت فناوری اطلاعات در آمریکا به نسبت سایر نقاط دنیا نیست. این نکته نیز نباید فراموش شود که جمعیت کل کشور سوئد در حدود نه میلیون نفر است درحالیکه جمعیت کل آمریکا درحدود سیصد میلیون نفر می باشد.

مطلب پیشنهادی

پرچم آمریکا

سیاست های فرهنگی آمریکا

با بررسی های گسترده به برخی از برنامه های فرهنگی کلی کشور آمریکا می توان …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

قالب وردپرس پوسته وردپرس قالب فروشگاهی وردپس