000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000 مناظره با موضوع «فیلترینگ و نحوه اجرای آن در ایران» – پیوست فرهنگی
یکشنبه , ۵ بهمن ۱۳۹۹
قالب وردپرس پوسته وردپرس قالب فروشگاهی وردپس

مناظره با موضوع «فیلترینگ و نحوه اجرای آن در ایران»

مناظره فیلترینگ برنامه 180 درجهدوازدهمین قسمت برنامه «۱۸۰ درجه» به سردبیری و تهیه کنندگی سید مرتضی فاطمی با حضور روح الله مومن نسب،دکتر غفاری، جواد افتاده و دکتر عبدالرضا سپنجی با موضوع فیلترینگ و نحوه اجرای آن در ایران از شبکه ی افق بخش شد.

برنامه با معرفی فیلترینگ های چهار گانه که مربوط به مسائل پرنوگرافی، امنیتی، اقتصادی و سیاسی هستند شروع شد و پس از آن مناظره ی برنامه با صبحت های دکتر سپنجی در مورد این تقسیم بندی آغاز گشت.بعد از صحبت های دکتر سپنجی سید مرتضی فاطمی در مورد کمیته ی فیلترینگ وضعیت فعلی فضای مجازی سوالی از جواد افتاده پرسید و او در پاسخ گفت:«فیلترینگ اولیه باید از طریق خانواده ها اعمال شود و ما نباید برابر منطق آنلاین منطق افلاین داشته باشیم. وضعیت فعلی اصلا مطلوب نیست و خیلی مثل من به آن نقد دارند اما این تصمیم ها بر عهده ی قانون گذار است و نه منی که کارشناس هستم.»
روح الله مومن نسب هم از این لحظه وارد بحث شد و نظرش را در مورد صحبت های جواد افتاده و عبدالرضا سپنجی بیان کرد و از تاریخچه ی ورود اینترنت و تصویب قانون های مربوط به اینترنت گفت و بعد از تذکر سید مرتضی فاطمی مبنی صحبت برای وضعیت فعلی گفت:«فناوری چیز خوبی است اما بعضی از محصولات آن مشکل دارند مثلا امریکا از فناوری هسته ای بمب هسته ای تولید می کند و به اندازه کشته های جنگ ما در یک لحظه ادم می کشد. تنها شباهت سلاح هسته ای و رادیودارو در فناوری هسته ای است اما یکی آدم می کشد و دیگری زندگی می دهد. پس فناوری اطلاعات چیز خوبی است اما محصولش به نسبت کسی که با نیت خودش محصول را ساخته متفاوت هستند. مثلا می گویم فیس بوک چیز بدی است بعد می گویند مومن نسب با شبکه های اجتماعی مخالف است اما فیس بوک فقط یک بخش کوچک از شبکه های اجتماعی است. ما قبل و بعد از فیس بوک شبکه اجتماعی داشتیم، شبکه اجتماعی هایی که بعضا به لحاظ فنی قوی تر هم هستند.» در همین لحظه سید مرتضی فاطمی از روح الله مومن نسب در مورد نظر نهایی اش نسبت به فیلترینگ سوال می کند و او پاسخ می دهد « من طرفدار تدبیر هستم.»
جلال غفاری صحبتش را با یک حدیث از امیرالمومنین(ع) آغاز کرد و گفت:«مردم بیش از پدران خود به حاکمان خود شبیه هستند. دولت و مسئولین، مسئولیت دارند و اصلا فیلترینگ مسئله مردم نیست. در ابتدا دولت باید برای آن تصمیم بگیرد نه مردم. چرا وقتی یک پدیده وارد جامعه ی ما می شود، بیشتر شاهد آسیب های آن هستیم. سیاست گذاری ما درست تعریف نشده و پدیده ای که به ذات معلوم نیست منفی یا مثبت است اما به محض اجرایی شدن فرصت ها و تهدیدهایی ایجاد می شود و من با توجه به تحقیقاتم مطمئنا عرض می کنم که حتی درعرصه ی آکادمیک کشور تهدیدها بیشتر از فرصت ها هستند.»
عبدالرضا سپنجی هم درخواست کرد تا نمونه ای از این تحقیقات را بیان کند و او هم در پاسخ گفت:«در دانشگاه تهران به آزمایشگاه دانشجویان ارشد رفتم و هیستوری یکی از کامیپوترها را سرچ کردم و فهمیدم که دانلود موسیقی بیشتر از مقاله در دانشگاه تهران است. نه دانشجو متهم است و نه ابزار! اصلا چرا وقتی من ایمیل می زنم به آقای سپنجی چرا باید ایمیل من در چند کشور بگردد؟ برای استفاده ی داخلی اینترنت باید معماری داخلی طراحی شود. برای استادی که می خواهد مقاله دانلود کند، باید دسترسی ده برابر شود اما وقتی بستر و فرهنگ سرعت بالا به وجود نمی آید. تهدیدها بیشتر از فرصت ها است. اصلا برویم بررسی کنیم مردم ما از این پهنای باندی که برایشان فراهم کردیم چه استفاده ای کردند؟ کسی هم که مردم را متهم کند نامرد است اما ۷۰ – ۸۰ درصد محتوای اینترنت محتوای خوبی نیست.»
این صحبت های دکتر غفاری باعث بحثی در رابطه تغییر فاز ورود تکنولوژی به ایران شد که با صحبت های روح الله مومن نسب در مورد نقش حاکمیت در شبکه ی مجازی و انفعالی بودن فیلترینگ و… پایان یافت و برنامه با تذکر سیدمرتضی فاطمی به روال عادی که بحث در مورد شرایط فعلی اینترنت و فیلترینگ بود بازگشت و جواد افتاده در دور صحبت هایش از آسیب های موجود در فضای مجازی گفت و آن ها را نشات گرفته از جامعه ی فیزیکی دانست و گفت:«بسیاری از مشکلات ما در فضای مجازی در جامعه ی فیزیکی هم موجود است و مردمی که در جامعه نمی توانند نیازهای خودشان را رفع کنند و سراغ فضای مجازی می روند و به قول شما موسیقی دانلود می کنند پس مشکل اینترنت نیست و کسی که سرچ می کند و نیازی که برآورده نشده مشکل است. در پدیده پاشایی و ماجرای خانه ی سینما که نگرانی امنیتی هم به وجود آورد شبکه های اجتماعی نقش نهاد مدنی را داشتند.» و در ادامه این صحبت های جواد افتاده، دکتر سپنجی گفت:«برای جامعه ای که این همه مشکل دارد نباید سراغ این برویم که چرا فضای مجازی اش پاک نیست و فضای مجازی اخلاقی داشته باشیم. چند وقت قبل گزارشی در مجلس پخش شد که به دست یکی از مسئولین ارشد نظام رسید و ایشان گریه کردند و گفتند این چه وضعیتی است؟ وقتی در همان فضای آکادمیک فضا اخلاقی نیست و در جاهای دیگر زندگی غیر اخلاقی عمل می کنیم در فضای مجازی انعکاس می یابد چون فضای مجازی انعکاس زندگی واقعی ما است. پس یک فضای واقعی غیر اخلاقی نمی تواند فضای مجازی اخلاقی بسازد.»
در جواب این حرف ها که فضای مجازی را با فضا حقیقی ربط داده شده بود روح الله مومن نسب گفت:«مگر ما در جامعه واقعی مراکز فساد داریم؟ اما در فضای مجازی کانال های زیادی هستند که مطالب پورنوگرافی منتشر می کنند. فضای مجازی ما بی قانون است و از قدیم هم گفتند قانون بد، بهتر از بی قانونی است. چرا فقط تقصیر را گردن مردم می اندازید؟ چرا نقش دیتاماینینگ و هدایت کلیک و پلتفرم و… را در نظر نمی گیرید؟»
در تایید همین صحبت ها، دکتر غفاری بحث پیوست فرهنگی را به میان آورد اما روح الله مومن نسب حرفش را قطع کرد و گفت:«به من می گویند تهدیدمحور اما کسی تهدید را نمی بیند و همه نگرانی ما همین است! چرا تلویزیون ما باید تبلیغ کند که خانواده ها بروند برای کودکشان گوشی اندرویدی و سیمکارت ۳G بخرند با ۱۲ گیگ اینترنت. بچه با ۱۲ گیگ جزوه دانلود می کند یا فیلم؟ ان هم چه فیلمی؟! در این فضا کلمه فیلم را سرچ کنید اگر رویتان شد نتایجش را در اینجا نشان دهید. بعدش هم بچه معتاد می شود و به جان پدر و مادر می افتد تا تمدیدش کنند و بعد هم با ۶۰۰۰ دقیقه مکالمه رایگان چه می کند؟ با مادرش که صحبت نمی کند. همه این ها ترویج است!»
در جواب این صحبت ها، جواد افتاده مشکل را عدم تولید محتوا دانست و گفت:«زمانی ما برای کلمه داستان هم مشکل داشتیم اما الان محتوا تولید کردیم و مشکل ما حل شده است. ما فقط فیلتر کردیم و فیلتر کردن آسان ترین کار است چون رفع مسئولیت می کند.» بعد از این صحبت ها دکتر غفاری روی صحبت های قبلی خودش تاکید کرد و پرسید:«چرا زمانی که من سه حرف تجا را برای بانک تجارت جست و جو کردم چند پیشنهاد انحراف آمیز به من داد؟!» در پاسخ این سوال دکتر سپنجی بحث تقوای درونی را به میان کشیدند اما دکتر غفاری با عصبانیت صحبت ایشان را قطع کردند و دستشان را روی میز کوبیدند و با صدای بلند گفتند:«چرا زمانی که من سه حرف تجا را برای بانک تجارت جست و جو کردم چند پیشنهاد انحراف آمیز به من داد؟»
در ادامه هم جواد افتاده شروع به جمع بندی صحبت های بخش اول مناظره کرد و به خاطر قطع مکرر صحبت هایش توسط روح الله مومن نسب حرفش را نیمه کار ول کرد و مستند برنامه که در مورد تاریخچه ی فیلترینگ بود پخش شد.
در بخش دوم مناظره هم بحث فرهنگ سازی و تعاریف مختلف مطرح شد و کارشناسان برنامه نظرات مختلف خودشان را بیان کردند و در نهایت به هر کدام سه دقیقه زمان جمع بندی داده شد. نکته ی قابل جالب این جمع بندی ها صحبت روح الله مومن نسب بود. او دقیقه از زمان خودش را به باراک اوباما داد و صحبت های او را پخش کرد و در دقیقه آخر هم گفت بیایید یک دقیقه به بی خیالی و سهل اندیشی خود بخندیم.
آخرین بخش از برنامه هم گفت و گو با فعالین مجازی بود و در آن نظر کلی افراد نسبت به فیلترینگ و خاطراتشان از برخورد با فیلترینگ و… بیان شد.

منبع: جهان نیوز

مطلب پیشنهادی

اعتیاد اینترنتی

اعتیاد ۳۰ درصد نوجوانان ایرانی به بازی های رایانه‌ای/ روزانه حداکثر یک‌ونیم ساعت زمان مناسب استفاده از تبلت و موبایل برای کودکان

یک پژوهشگر فضای مجازی: استفاده از تلفن همراه و ورود دانش‌آموزان به فضای مجازی، سرگرم …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

قالب وردپرس پوسته وردپرس قالب فروشگاهی وردپس